VII Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów

Edycja 2025/2026

Rejestracja szkoły

Rejestracja szkół odbywa się zgodnie z terminarzem. Aby zgłosić szkołę, wypełnij formularz online:http://rejestracja.ojaj.wsjo.pl/rejestracja/

Do rejestracji wymagany jest 14-cyfrowy numer szkoły. Formularz może wypełnić wyłącznie jedna, wyznaczona osoba ze szkoły (np. nauczyciel lub dyrektor). Rejestracja przez rodzica lub inną osobę spoza szkoły nie jest możliwa.

W razie problemów ze znalezieniem numeru szkoły lub trudności przy rejestracji prosimy o kontakt mailowy: ojaj@wsjo.pl

Przygotuj następujące informacje przed rozpoczęciem rejestracji:

  • pełna nazwa i numer szkoły;
  • adres szkoły;
  • adres strony internetowej szkoły;
  • 14-cyfrowy numer szkoły (można go znaleźć w spisie opublikowanym w zakładce „Dokumenty”);
  • oficjalny adres e-mail szkoły lub dyrekcji;
  • imię i nazwisko nauczyciela odpowiedzialnego za OJAJ – koordynatora;
  • numer telefonu kontaktowego do nauczyciela koordynatora (nie do szkoły!);
  • adres e-mail nauczyciela zgłaszającego szkołę (ten adres będzie później potrzebny do logowania w panelu nauczyciela, np. do sprawdzania wyników);
  • ustalenie własnego hasła dostępu, które należy zapamiętać i nie udostępniać innym osobom.


WAŻNE: Akceptacja szkoły przez Organizatora Olimpiady może potrwać kilka godzin. Jeśli w ciągu 48 godzin od rejestracji nie otrzymają Państwo maila potwierdzającego, prosimy sprawdzić folder SPAM lub skontaktować się mailowo: ojaj@wsjo.pl

Rejestracja ucznia

Rejestracja uczniów odbywa się po przeprowadzeniu I części I etapu w szkole i zgodnie z obowiązującym terminarzem.
Do rejestracji należy zgłosić tylko uczniów, którzy uzyskali minimum 20 punkty (włącznie).
Rejestracja odbywa się poprzez panel nauczyciela: https://rejestracja.ojaj.wsjo.pl

📬 Adres do korespondencji
(Proszę koniecznie dopisać: Biuro Komitetu Głównego OJAJ)
Biuro Komitetu Głównego OJAJ Wyższa Szkoła Języków Obcych im. S.B. Lindego ul. Różana 17A, 61-577 Poznań

Uwaga: Liczy się data stempla pocztowego. Prosimy nie wysyłać przesyłek kurierem.

Karty odpowiedzi należy wysłać wraz z protokołem w terminie określonym w terminarzu.

  • Karty odpowiedzi bez wpisanej ilości punktów, nazwy szkoły lub danych ucznia będą dyskwalifikowane.
  • Brak protokołów skutkuje dyskwalifikacją uczniów.
  • Rejestracja ucznia nie jest równoznaczna z kwalifikacją do II części I etapu.

Ważne zasady

  • Rejestracji dokonuje nauczyciel zgłaszający szkołę.
  • Można rejestrować uczniów etapami, ale należy uważać, aby nie powtarzać wpisów.
  • Podwójne zgłoszenie, błędne dane lub zamiana danych między uczniami skutkują dyskwalifikacją.
  • Wszelkie błędy należy zgłaszać niezwłocznie na: ojaj@wsjo.pl

Dane wymagane do rejestracji uczniów

  • Imię i nazwisko
  • Płeć
  • Województwo i powiat zamieszkania
  • Data urodzenia
  • Klasa
  • Liczba wszystkich uczniów biorących udział w stopniu szkolnym (zgodnie z protokołem)
  • Liczba uczniów zarejestrowanych do II części I etapu (tylko ci, którzy zdobyli minimum 20 punkty)
  • Imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego ucznia do Olimpiady;

UWAGA: Rejestracja ucznia nie gwarantuje automatycznej kwalifikacji do II części I etapu – jest to bardzo istotne!

ETAP SZKOLNY: CONFIDENT USER 

Oczekiwane umiejętności językowe: 
Uczestnicy potrafią posługiwać się językiem angielskim w sposób samodzielny i swobodny. Oznacza to, że rozumieją i  umieją stosować szeroki zasób słownictwa oraz różnorodne struktury gramatyczne w odniesieniu do znanych im tematów.  Na tym poziomie kładziemy nacisk na poprawne i swobodne użycie języka oraz znajomość zagadnień kulturowych  związanych z Wielką Brytanią.

Zakres testowanych umiejętności:

  • Poprawne stosowanie podstawowych i bardziej złożonych struktur gramatycznych, obejmujące m.in. czasy (tenses), mowę zależną (reported speech), okresy warunkowe (conditionals; od zerowego do trzeciego) oraz  zdania względne (relative clauses),
  • Bogate słownictwo obejmujące tematy codzienne i ogólne, a także kolokacje, frazowe czasowniki i wyrażenia  idiomatyczne,
  • Znajomość zagadnień kulturowych dotyczących Wielkiej Brytanii, zgodnie z mapą myśli.

Kładziemy nacisk na: poprawność i szeroki zakres używanych środków językowych, będących dowodem swobodnego  posługiwania się językiem angielskim

Rodzaje zadań: test jednokrotnego wyboru, zadania ze słowotwórstwa, transformacje zdań oraz zagadki słowne (tzn.  „wisielec”)

Umiejętności poznawcze wymagane na tym etapie, czyli sposoby myślenia i rozwiązywania zadań: rozpoznawanie  i przypominanie sobie reguł językowych, a także umiejętność zastosowania wiedzy językowej i kulturowej w zadaniach

Wskazówka! W przygotowaniach do tego etapu mogą pomóc publikacje wymienione w bibliografii dostępnej w  kompendium. W kompendium znajdziesz również mapę myśli dotyczącą tego etapu.

POZOSTAŁE INFORMACJE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI:

Liczba części etapu szkolnego: 2

1.1 Test papierowy rozwiązywany w szkole 
1.2 Test on-line rozwiązywany w szkole

1.1 TEST PAPIEROWY ROZWIĄZYWANY W SZKOLE

  • Liczba pytań: 45
  • Maksymalna liczba punktów: 45 (po 1 punkcie za każde pytanie)
  • Czas trwania: 45 minut
  • Liczba wersji: 2 (A i B), aby uniemożliwić nieuczciwe konsultacje między uczniami siedzącymi obok siebie
  • Test odbywa się jednocześnie w całym kraju, w wyznaczonym dniu i godzinie, zgodnie z terminarzem.

Przed rozpoczęciem części 1.1, czyli testu papierowego rozwiązywanego w szkole:

  • Nauczyciel-Koordynator (osoba zgłaszająca szkołę) pobiera z Panelu nauczyciela testy do druku w PDF (wersje  A i B). Testy zostaną tam umieszczone zgodnie z terminarzem.

Po zakończeniu części 1.1, czyli testu papierowego rozwiązywanego w szkole: 

  • Nauczyciel-Koordynator pobiera w PDF klucze do testów (wersje A i B) z Panelu nauczyciela. Dokumenty zostaną  tam umieszczone zgodnie z terminarzem.  
  • Nauczyciel-Koordynator lub inny wyznaczony do tego nauczyciel – anglista zatrudniony w danej szkole sprawdzają wszystkie karty odpowiedzi.
  • Nauczyciel-Koordynator rejestruje tylko uczniów z wynikiem minimum 20 punktów. Patrz: pomarańczowa  zakładka na tej stronie → „Rejestracja ucznia” (krok obowiązkowy). 
  • Nauczyciel-Koordynator przesyła Pocztą Polską: 
    • karty odpowiedzi uczniów, którzy uzyskali minimum 20 punktów, 
    • Protokół z przebiegu Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów. 
    • Protokół oraz szczegółowe informacje o wysyłce są dostępne do pobrania w jednym dokumencie, z zakładki „Protokół” (strona Dokumenty). 

Uwaga: Samo przesłanie dokumentów i rejestracja ucznia nie oznaczają zakwalifikowania do drugiej części  pierwszego etapu.

1.2 TEST ONLINE ROZWIĄZYWANY W SZKOLE

Do tej części etapu szkolnego kwalifikują się wyłącznie uczniowie, którzy zajęli miejsca od 1 do 450/500 w  rankingu punktowym pierwszej części etapu szkolnego, pod warunkiem że zostali poprawnie zarejestrowani w  systemie (tj. uczestnicy z najwyższą liczbą punktów, mieszczący się w przedziale 1–450/500 w skali całego kraju).

  • Liczba pytań: 45
  • Maksymalna liczba punktów: 45 (po 1 punkcie za każde pytanie)
  • Czas trwania: 45 minut
  • Liczba wersji: nieograniczona

Przed rozpoczęciem części 1.2, czyli testu online rozwiązywanego w szkole:

  •  Test on-line należy rozwiązywać wyłącznie na terenie szkoły. 
  • Termin i godzinę przeprowadzenia testu wyznacza szkoła, w ramach przedziału dat określonych w terminarzu. • Uczniowie mogą rozwiązywać test na komputerach szkolnych (systemy: Windows, Linux, macOS). Nie  dopuszcza się korzystania z telefonów komórkowych ani tabletów. 
  • Nauczyciel-Koordynator uzyska dostęp do loginów i haseł uczestników po zalogowaniu się do Panelu  nauczyciela.

Po zakończeniu części 1.2, czyli testu online rozwiązywanego w szkole: 

  •  Wyniki będą dostępne wyłącznie w Panelu nauczyciela po zalogowaniu. 
  • Nie udzielamy informacji o wynikach telefonicznie ani mailowo. • Ogłoszenie wyników drugiej części etapu szkolnego oraz listy osób zakwalifikowanych do półfinału nastąpi  zgodnie z terminarzem.

Do półfinału OJAJ zostanie zakwalifikowanych maksymalnie 130 – 150 uczestników, którzy w zestawieniu wyników z  całego kraju uzyskali najwyższe rezultaty.

Etap 2 -[składa się z 2 części]

Informacje zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

Etap 3 -[składa się z 2 części]

Informacje zostaną opublikowane w późniejszym terminie.